Fakulta managementuUniverzita Komenského v Bratislave

Letná škola 2020 - Ekonomika v kruhu

Letná škola 2020 - prihlásenie a program

Vážené kolegyne, Vážení kolegovia,

Centrum pre rozvoj manažmentu a aplikovaný výskum na našej fakulte organizuje letnú školu cirkulárnej ekonomiky s názvom Ekonomika v kruhu. Letná škola je určená pre deti piateho až deviateho ročníka základných škôl, najmä pre deti zamestnancov Univerzity Komenského. Samozrejme, vítaní sú aj kamaráti a známi.

Podrobnejšie informácie

LETNÁ ŠKOLA: EKONOMIKA V KRUHU

Cieľom letnej školy je predstaviť podstatu obehového hospodárstva žiakom piateho až deviateho ročníka základných škôl v Bratislave.

Kedy: 10-14.08.2020

Program letnej školy


Kde: Centrum pre rozvoj manažmentu a aplikovaný výskum, Fakulta managementu UK, Odbojárov 10,  820 05 Bratislava

Strava: 3x denne vegetariánska strava

Cena: 60 eur

Registrácia: tu

Organizátori: Centrum pre rozvoj manažmentu a aplikovaný výskum, Fakulta managementu UK, platforma Circular Slovakia, a 3E - Inštitút environmentálneho výskumu a vzdelávania

 

 

Pondelok 10.8.2020

Prvý deň letnej školy Ekonomika v kruhu nás Filip Čarnogurský z organizácie INCIEN uviedol  do cirkulárnej ekonomiky. Porovnal lineárnu a cirkulárnu ekonomiku, poukázal na životný cyklus výrobkov na príklade tričiek a zoznámil deti s termínom uhlíková stopa. Poobede Daniela Laluhová z REPAIRABLY poukázala na dôležitosť cirkulárneho podnikania a opraviteľnosti výrobkov. Naučila nás o certifikácii výrobkov, ktoré sa dajú jednoducho opraviť. Na záver sme vďaka Michalovi Gordiakovi z BYSTRO KOMUNITNÁ OBÝVAČKA mali možnosť si niektoré výrobky opraviť.

 

 

 

Utorok 11. 8. 2020

Celý druhý deň letnej školy Ekonomika v kruhu sme strávili v bratislavskej Novej Cvernovke. Privítala nás Paula Poštolková, koordinátorka programu a podujatí. Paula nám predstavila Nadáciu Cvernovka, poukazovala ateliéry a porozprávala o rekonštrukcii budovy. Architekt, Juraj Hariš, nám ukázal, že stavebná suť nemusí ísť na skládku. V Novej Cvernovke dokázali zmeniť haldu odpadu na krásny verejný park. Juraj nás zobral aj na strechu, kde majú včelie úle a mohli sme ochutnať aj ich vlastný med. Boli sme pozrieť aj architekta Martina Šichmana, ktorý sa venuje ekologickej architektúre. Martin nám porozprával aj o prototype kyvadlovej veternej turbíny. V ateliéri priemyselného dizajnéra Borisa Belana sme si pozreli 3-D tlačiareň a výrobky, ktoré navrhol a vyhotovil. Na záver exkurzie nám naša spoluorganizátorka Denisa Rášová z platformy Circular Slovakia pripravila workshop na výrobu včelobalu. Mohli sme si vyrobiť prírodný obal zo starých látok a vosku, ktorý nebude slúžiť len na jedno použitie. 

Streda 12. 8. 2020

V stredu nás počas celého dňa sprevádzal Andy Popovič z NATUR-PACKu. Andy dopodrobna vysvetlil ako správne triediť odpad, ktoré typy kontajnerov nám ešte v Bratislave chýbajú a koľko odpadu sa vyprodukuje. Pred obedom sme si ešte stihli v parku Jama v BA – Nové mesto zahrať “odpadové človeče“. Po obede sme sa vybrali smer Vlčie hrdlo, kde sme navštívili Bratislavskú recyklačnú. Na úvod nás privítal Radovan Stretavský a za prísnych bezpečnostných opatrení nám pán Maroš Vančo ukázal triediacu linku a porozprával ako funguje separácia plastov. Naša skupina z letnej školy bola vôbec prvá detská návšteva v rámci Bratislavskej recyklačnej.  


Štvrtok 13. 8. 2020

Štvrtkový deň sme strávili mimo fakulty. Ráno nás autobus odviezol na Červený Majer v Senci, kde firma AVE prevádzkuje skládku. Konateľ a generálny riaditeľ Peter Krasnec nás previedol celou skládkou odpadu a priblížil proces nakladania s komunálnym odpadom od dovozu, cez pretriedenie až po jeho uskladnenie. Svojou prednáškou a vstupom na vrchol skládky nám priblížil aj riziká, ktoré sú spojené s nedostatočným triedením odpadov. Pred odchodom do Bratislavy sme ešte navštívili Bazar - Druhá šanca , kde dávajú výrobkom druhú šancu. Majiteľ bazáru Juraj Zeerak nám porozprával ako funguje bazár a aké výrobky môžu namiesto vyhodenia ešte poslúžiť iným. Poobede sme zavítali do bezobalového obchodu U vážky, kde nám pani Silvia Miháliková a Zuzana Cseriová sprostredkovali krásnu exkurziu. Obchodíkom nás previedli Katka, Veve a Erika, ktoré nám trpezlivo poukazovali a povysvetľovali ako správne navážiť tovar či pripraviť orechové maslo. Na záver dňa sme ešte navštívili Goetheho inštitút, kde nám pani Tamara Zajacová porozprávala ako funguje knižnica vecí a čo všetko sa dá požičať a tým pádom redukovať nakupovanie.

 

Piatok 14. 8. 2020

Posledný deň letnej školy sme sa venovali téme cirkulárne mestá. Pani Jana Šťastná z Holandského veľvyslanectva v Bratislave (ktoré bolo zároveň aj sponzorom letnej školy), nás uviedla do problematiky cirkulárnej ekonomiky, ktorej sa venujú v Holandsku a poukázala na dôležitosť spolupráce medzi jednotlivými krajinami. Začali sme skúsenosťami priamo z Holandska, kde nám prostredníctvom aplikácie MS Teams pani Anca Turtoi z Holland Circular Hotspot predstavila cirkulárne budovy z rôznych holandských miest. Rovnako cez Teams nám pán Vojtech Vosecký, ktorý spolupracuje s Holadským veľvyslanectvom na téme cirkulárne mestá predstavil projekt cirkulárnej Prahy. Doobeda sme vďaka inštitútu 3E ešte rozobrali staré nefunkčné elektrospotrebiče, s cieľom zistiť z akých materiálov sa skladajú a či je možné ich ľahko opraviť a zabrániť tak ich vyhodeniu. Pred obedom sme začali workshop s cieľom vytvoriť návrh vnútrobloku Fakulty managmentu v zmysle cirkulárnej ekonomiky. Ján Urban a Tereza Kyseľová z organizácie Tvory mesta nás sprevádzali celým procesom plánovania. Na úvod sme hravou formou preskúmali priestor vnútrobloku a začali so skicovaním nápadov nových prvkov v priestore. Po obede sme navštívili spoločnosť Corwin, kde nám zástupca manažéra rozvoja projektov Filip Gulan predstavil projekty, ktoré navrhujú, tak aby sa priblížili cirkulárnym mestám. Zameral sa najmä na zelené strechy, dažďové záhrady, či ekologické technológie na projektoch. Na záver návštevy nám Claudia Hlaváčková porozprávala o iniciatíve Corwin Office Goes Zero Waste, kde sa venujú redukovaniu odpadov v kanceláriách. Po príchode na fakultu sme pokračovali v plánovaní vnútrobloku a vytvorili dočasné prvky z odpadového materiálu, kartónu, dosák, či paliet. Na záver bohatého programu letnej školy, deti dostali zaslúžené certifikáty. Veríme, že prvý ročník sa vydaril a vidíme sa opäť o rok.