Fakulta managementuUniverzita Komenského v Bratislave

Výstupy projektu VEGA 1/0419/22

Praktická príručka pre manažérov

Publikácia:

Efektívne vedenie ľudí
Praktické skúsenosti a odporúčania pre manažérov

 

 

Konferencie

Komunikátori budúcnosti, SME konferencie, November 2024, Slovensko


 
Workplace Wellbeing Conference – WWCON, September 2024, Slovensko


 
FEB Zagreb 15th International Odyssey Conference on Economics and Business, Chorvátsko, Máj 2024


 
Positive Leadership Conference, Apríl 2024, Slovensko


 
The 9th International Scientific-Business Conference – LIMEN 2023 – Leadership, Innovation, Management and Economics: Integrated Politics of Research – Graz University of Technology, December 2023, Rakúsko

The 13th International Critical Management Studies Conference, Jún 2023, Veľká Británia


 
MMK 2022: Mezinárodní Masarykova konference pro doktorandy a mladé vědecké pracovníky, December 2022, Česká republika


The Poprad Economic and Management Forum, November 2022, Slovensko
12th International Scientific Conference Business and Management, Máj 2022, Litva

Publikácie

Publikácie

Lašáková, A. (2023). Vedenie ľudí. In L. Copuš et al. (Eds.), Manažment (s. 319-344). Bratislava, Univerzita Komenského v Bratislave.

Kapitola ucelene prezentuje vedenie ľudí ako jednu zo základných manažérskych funkcií. Bližšie objasňuje jeho význam v organizácii, rolu lídrov a rozsah ich zodpovednosti, vymedzuje typické charakteristiky procesu vedenia ľudí, opisuje vybrané štýly vedenia ľudí, ktoré stoja v popredí súčasného vedeckého záujmu a definuje podstatu tohto procesu.

 

Lašáková, A., Danis, C., & Kempner, F. (2024). Preferované štýly vedenia ľudí na Slovensku. 1. vyd., 276 s. Bratislava, Univerzita Komenského v Bratislave.

Vedecká monografia poskytuje detailný a realistický obraz toho, aké štýly vedenia ľudí a konkrétne vzorce správania lídrov vnímajú Slováci a Slovenky ako žiaduce, efektívne a nasledovaniahodné. Výskum nadväzuje na špecifický smer vedeckej reflexie, ktorého jadrom je pochopenie toho, na základe akých kritérií ľudia vnímajú a prijímajú konkrétnu osobu ako lídra a aké charakteristiky odlišujú lídrov od „ne“-lídrov. Práca obsahuje aj rozsiahlu teoretickú analýzu skúmaných štýlov vedenia ľudí.

 

Kempner, F. (2022). The threat of information asymmetries for trustworthy leader-follower constellations in the context of managerial ethics. Zeitschrift für Wirtschafts- und Unternehmensethik, 23(3), 379-401.

Štúdia sa zaoberá problematikou nedostatku dôvery medzi lídrom a jeho nasledovníkmi v digitálnom prostredí. Skúma, ako môže nerovnomerné rozdelenie informácií (informačné asymetrie) oslabiť dôveru, spôsobiť konflikty a znížiť efektivitu tímu. Autorka sa zameriava na to, čo je kľúčovým faktorom pre udržanie zdravých vzťahov a etického vedenia ľudí v digitálnom prostredí, v ktorom chýba osobný, medziľudský kontakt. Výstupy môžu byť užitočné pre každého, kto sa snaží zlepšiť spoluprácu a zefektívniť spôsob vedenia ľudí.

 

Kempner, F. (2024). Digital media and organizational environment as main influence factors of e-leadership. International Journal of Learning and Change, 16(2-3), 191-205.

Efektívnosť vedenia ľudí tzv. „na diaľku“ je formovaná najmä organizačnou infraštruktúrou firiem a schopnosťami lídrov efektívne pracovať s digitálnymi nástrojmi. Táto štúdia naznačuje, že kľúčovými piliermi úspešného vedenia sú e-dôvera, e-komunikácia a e-technológie – faktory, ktoré sú úzko prepojené s firemným prostredím. Analýza zároveň odhaľuje, že informačná symetria zohráva zásadnú úlohu v interakcii medzi lídrom a jeho tímom.

 

Danis, C. (2024). Participatívny štýl vedenia ľudí v prostredí slovenskej kultúry. Mladá veda, 12(2), 39-45.

Preferencia štýlov vedenia ľudí zo strany nasledovníkov sa môže líšiť od kultúry ku kultúre, preto je vhodné mať prehľad o tých štýloch, ktoré sú akceptované príslušníkmi konkrétnej kultúry, a na druhej strane o tých, ktoré sú vnímané ako neefektívne. Článok charakterizuje participatívny štýl vedenia ľudí a ozrejmuje jeho prínos pre organizačnú prax s prepojením na slovenskú kultúru. Približuje, aké sú charakteristické črty slovenskej kultúry a analyzuje, či je participatívny štýl na Slovensku považovaný za efektívny a nasledovaniahodný.

 

Danis, C., & Lašáková, A. (2024). Evolution of the concept of implicit leadership theories: A literature review. In V. Bevanda (Ed.), 9th International Scientific-Business Conference LIMEN 2023 - Selected Papers (pp. 1-12).

Príspevok poskytuje komplexný prehľad o vzniku a vývoji implicitných teórií vedenia ľudí (ILTs), ktoré predstavujú určitý vzor alebo predobraz obsahujúci isté hierarchicky usporiadané znaky, ktoré odlišujú lídrov od „ne“-lídrov a zároveň vymedzujú to, kto bude vnímaný ako efektívny, resp. neefektívny líder. Autori sa okrem toho zamerali aj na kultúrne podmienené teórie vedenia ľudí (CLTs). Pre vedeckú reflexiu a manažérsku prax môže byť práca prínosná aj z hľadiska nadobudnutia poznatkov o rôznych faktoroch, ktoré vplývajú na ILTs a ovplyvňujú vnímanú efektívnosť vedenia ľudí.

 

Lašáková, A., & Danis, C. (in press). Decoding leadership effectiveness: Implicit and culturally endorsed leadership theories and implications for management. In A. Ricciardelli & M. Valeri (Eds.), Organisational Behaviour and Design: Implications for Management. Berlin, Springer.

Štúdia ponúka komplexný pohľad na implicitné a kultúrne podmienené teórie vedenia ľudí (ILTs/CLTs) s prepojením na organizačné správanie. Autori analyzovali vyše sedemdesiat vedeckých článkov, ktoré zoskupili do šiestich hlavných oblastí organizačného správania. Pre výskumníkov aj manažérov môže táto kapitola poslúžiť ako zdroj inšpirácie, keďže poskytuje cenné poznatky o tom, aké vlastnosti by mal mať ideálny líder, ako sa predstavy o vedení ľudí líšia v rôznych kultúrach a aké sú individuálne rozdiely (napr. muži verzus ženy) vo vnímaní vedenia ľudí.  

 

Danis, C. (2024). The least preferred leadership styles in the context of Slovak culture: Theoretical review. In S. Mališ, I. Načinović Braje, & P. Halar (Eds.), Proceedings of FEB Zagreb 15th International Odyssey Conference on Economics and Business (Vol. 6, No. 1, pp. 136-149).

Vedecké práce v oblasti vedenia ľudí sa zvyčajne zameriavajú na tie štýly, ktoré sú členmi vybranej kultúry akceptované, a teda považované za efektívne. Táto práca sa však zameriava na tie štýly vedenia ľudí, ktoré sa v kontexte slovenskej kultúry môžu teoreticky javiť ako neefektívne.

 

Vojteková, M., & Lašáková, A. (2022). Key leadership competencies in managing remote employee performance. In MMK 2022: Mezinárodní Masarykova konference pro doktorandy a mladé vědecké pracovníky (Vol. 13, pp. 26-35).

Zvýšením počtu ľudí pracujúcich na diaľku sa prirodzene zvýšil aj záujem manažérov o to, čo ovplyvňuje úspešnosť práce na diaľku a pracovný výkon zamestnancov pracujúcich na diaľku. Autorkám sa prostredníctvom panelu expertov podarilo vytvoriť prehľadný zoznam tých kompetentností lídrov, ktoré sú kľúčové pre zabezpečenie dobrých pracovných výkonov podriadených v rámci vedenia ľudí na diaľku.

 

Kempner, F. (2022). E-leadership competencies – The impact of media use and organizational influence. In J. Stankevičienė et al. (Eds.), Business and Management 2022: Selected Papers (pp. 1-9). Vilniaus Gedimino technikos universitetas.

Rapídny technologický rozvoj výrazným spôsobom vplýva aj na uplatňované štýly vedenia ľudí v manažérskej praxi. V súčasnosti sa do popredia dostávajú aj nové prístupy k vedeniu s využitím digitálnych médií, na čo poukazuje aj predkladaný článok. Autorka sa v ňom zameriava na to, ako používanie digitálnych médií a organizačné charakteristiky ovplyvňujú vnímanie dôležitosti jednotlivých zručností lídra.

 

Kempner, F. (2022). E-leader-ethics: A new approach for forming e-trust based on information symmetry. In P. Madzík & M. Askarnia (Eds.), The Poprad Economic and Management Forum 2022: Conference Proceedings from International Scientific Conference (pp. 308-317).

V rámci virtuálnej spolupráce je dôvera kľúčová, no chýbajúca fyzická prítomnosť a neverbálna komunikácia ju sťažujú. Autorka skúma „e-trust“, teda dôveru v digitálnom prostredí, a zisťuje, ako môže rovnomerný prístup k informáciám (informačná symetria) podporiť dôveru medzi lídrom a nasledovníkmi. Zároveň upozorňuje, že nerovnomerné rozdelenie informácií (informačné asymetrie) môže dôveru narušiť a prispieť k vzniku neistoty v tíme. Na základe rozsiahlej analýzy literatúry ponúka článok cenné poznatky pre manažérov a organizácie, ktoré chcú vytvárať pracovné vzťahy založené na dôvere.

 

Kempner, F., & Lašáková, A. (2023). E-leadership competencies enhancing trust within virtual teams. In Being practically critical: Reimagining possibilities for CMS. 13th International Critical Management Studies Conference (pp. 21-25). Nottingham.

Dôvera medzi lídrom a nasledovníkmi je nevyhnutná pre úspešnú spoluprácu. V digitálnom pracovnom prostredí závisí od transparentnej komunikácie a schopnosti lídra vytvárať vzťahy bez fyzického kontaktu. Výskum identifikoval sedem kľúčových skupín kompetentnosti lídrov, napr. digitálna komunikácia, sebariadenie a technologická zdatnosť. Identifikovaný kompetenčný rámec poskytuje základ pre ďalší výskum a zlepšenie líderských stratégií pre budovanie dôvery v digitálnych tímoch.

 

Lašáková, A. (2023). Kultúra a organizačné správanie. In A. Lašáková et al. (Eds.), Organizačné správanie (s. 337-356). Bratislava, Univerzita Komenského v Bratislave.

Kapitola obsahuje teoretické i praktické informácie o tom, ako efektívne pracovať s ľuďmi z iných kultúr a špecifikovať kultúrne podmienené aspekty medziľudskej komunikácie, ktoré vnášajú do pracovného prostredia mnoho nedorozumení. Približuje, ako správne interpretovať rôzne vzorce správania a komunikácie, a vysvetľuje teoretické poznatky o systematických rozdieloch medzi kultúrami na príklade procesov ako vedenie ľudí, plánovanie či vyjednávanie.

 

Procházková, L., Lašáková, A., & Anand, A. (in press). Unraveling the dynamics of performance orientation: Literature review and conceptual refinement. Review of Management Literature.

Štúdia si kladie za cieľ odpovedať na otázku, prečo niektoré kultúry kladú väčší dôraz na výkon, inovácie a dosahovanie excelentnosti než iné? Autori skúmajú kultúrnu dimenziu Orientácie na výkonnosť (OV). Štúdia analyzuje vyše šesťdesiat vedeckých článkov a systematicky mapuje, ako OV ovplyvňuje správanie jednotlivcov a organizácií a aké faktory ju posilňujú alebo oslabujú. Cieľom je nielen sumarizovať doterajšie poznatky, ale tiež rozšíriť pôvodnú teóriu, aby sme lepšie pochopili, ako OV funguje a prečo je v niektorých spoločnostiach silnejšia než v iných. Tento výskum môže pomôcť vedcom aj manažérom lepšie porozumieť mechanizmom kultúry orientovanej výkonnosť a jej dopadom na spoločnosť a biznis.

 

Lašáková, A., Mihaľová, P., & Procházková, L. (2024). Slovenská kultúra: Profilovanie na báze kultúrnych dimenzií. 1. vyd., 272 s. Bratislava, Univerzita Komenského v Bratislave.

Vedecká monografia poskytuje jedinečný pohľad na charakter slovenskej kultúry. Cieľom je profilovať slovenskú kultúru a identifikovať dominantné kultúrne normy ako aj tie, ktoré sú pre slovenskú spoločnosť najmenej typické. V publikácií sú identifikované systematické rozdiely vo vnímaní slovenskej kultúry a miery dôvery vo vzťahu k rozličným spoločenským skupinám z generačného uhľa pohľadu.  

 

Mihaľová, P., Lašáková, A., Kottulová, J., & Musilová, M. (2024, online first). Gender egalitarianism in focus: An integrative synthesis of empirical evidence. Human Affairs.

Štúdia poskytuje prehľad doterajšieho výskumu o Rodovej rovnosti (RR) ako dimenzii spoločenskej kultúry, v ktorom bola RR využívaná buď ako korelát, alebo moderátor pri analýze rôznych javov, vrátane podnikania, vedenia ľudí, manažmentu ľudských zdrojov či udržateľnosti. Na základe analýzy rozsiahlej vzorky vyše osemdesiatich vedeckých prác je hlavným cieľom tejto štúdie komplexne a multidisciplinárne reflektovať RR ako kultúrnu dimenziu prostredníctvom syntézy poznatkov z predchádzajúcich empirických výskumov.