Akcie organizované na KMM v AR 2023/2024
Návšteva veľvyslankyne Nemecka
Štúdium v nemeckom jazyku je dôležitým pilierom ŠP Medzinárodný manažment, vytvárajúce predpoklad pre úspešné uplatnenie absolventov v praxi. Čestným hosťom na FM UK bola dňa 10. apríla 2024 veľvyslankyňa Spolkovej republiky Nemecko, J.E. Barbara Wolf, ktorá sa so študentmi podelila o svoje cenné profesionálne skúsenosti s prepojením na aktuálne výzvy hospodárskej a diplomatickej praxe.
Slovenská republika dvadsať rokov po vstupe do Európskej únie. Reflexia a aktuálne výzvy.
Tieto dni uplynulo dvadsať rokov od vstupu Slovenskej republiky do Európskej únie, pätnásť rokov od prijatia spoločnej meny euro v SR a súčasne šesťdesiat rokov od smrti otca myšlienky úspešného povojnového konceptu zjednotenej Európy Roberta Schumana.
Udalosti prístupového procesu a formovania členstva SR do EÚ pri historickom rozšírení EÚ v roku 2004 sú úzko spojené aj s históriou FM UK: viacerí členovia jej akademickej obce k tomuto dôležitému míľniku európskych dejín a najväčšej geopolitickej inovácii 20. storočia, profesionálne prispeli.
9. mája 2024, pri príležitosti Dňa Európy, výročia Schumanovej deklarácie, prorektor UK doc. Mgr. Jozef Tancer, PhD., dekan FM UK prof. Mgr. Peter Štarchoň, PhD. a vedúci Katedry medzinárodného manažmentu doc. PhDr. Marian Šuplata, PhD. privítali bývalého hlavného vyjednávača SR pre vstup do Európskej únie a historicky prvého slovenského eurokomisára Jána Figeľa.
Vzácny hosť sa so študentmi nemeckého a francúzskeho programu ŠP Medzinárodný manažment a ďalšími členmi akademickej obce podelil o svoje cenné skúsenosti a odborné poznatky, podčiarkujúce význam odkazu Roberta Schumana a o pohľady na uplynulé procesy a nadchádzajúce výzvy európskej integrácie. Vyzdvihol tiež spoluprácu a aktivity Katedry medzinárodného manažmentu pod vedením doc. PhDr. Mariana Šuplatu, PhD.: osobitne jej dôležitého piliera - kritického rozvoja aktuálnych poznatkov v oblasti európskej integrácie, založených na hodnotovom odkaze Roberta Schumana a Konrada Adenauera a zdôraznil jedinečnú hodnotu tohto významného dedičstva v kontexte univerzitného vzdelávania.
FORUM 2024
Dekan Fakulty managementu UK prof. Mgr. Peter Štarchoň, PhD. spolu s vedúcim Katedry medzinárodného manažmentu doc. PhDr. Marianom Šuplatom, PhD. privítali dňa 20. marca 2024 na Fakulte managementu Univerzity Komenského v Bratislave účastníkov dvanásteho ročníka podujatia - Fórum: Študenti-Podniky. Podujatie, organizované Katedrou medzinárodného manažmentu FM UK vo francúzskom jazyku, predstavuje unikátnu príležitosť pre frankofónnych študentov, aby sa osobne stretli s podnikmi a inštitúciami, ktoré hľadajú talentovaných, francúzsky hovoriacich študentov. Podujatia sa tento rok zúčastnilo 12 organizácií. Popri pozvaných hosťoch, študentoch študijného programu Medzinárodný manažment – francúzsky program, študenti stredných škôl z Gymnázia Ladislava Sáru a zo Spojenej školy v Nitre.
Dôležitým cieľom Fóra je zabezpečiť pravidelný kontakt študentov s predstaviteľmi podnikateľskej obce. Pre študentov predstavuje táto udalosť kľúčovú príležitosť na posilnenie svojho profesionálneho profilu a rozšírenie svojej siete kontaktov. Zároveň majú podniky jedinečnú príležitosť identifikovať perspektívne talenty a nájsť budúcich zamestnancov, ktorí okrem odborných znalostí disponujú aj schopnosťou efektívnej komunikácie s medzinárodnými partnermi.
V dobe narastajúceho významu medzinárodných vzťahov, je schopnosť komunikovať v cudzom jazyku nevyhnutná. Francúzština si udržiava svoju popularitu nielen vo Francúzsku, ale aj vo svete obchodu, diplomacie a kultúry. Je to jazyk spojený s eleganciou, šarmom a vplyvom, a preto ostáva v dnešnom globalizovanom svete veľmi žiadaným. Tento veľtrh je dôležitou platformou na oslavu a posilnenie hodnoty francúzskeho jazyka a kultúry v kontexte podnikania a akademického prostredia.
Srdečne ďakujeme všetkým, ktorí sa zúčastnili tohto podujatia, a tešíme sa na Vás opäť budúci rok, na 13. ročníku!
Návšteva Dr. Štefana Kettenburga na KMM a KEF
Dr. Stefan Kettenburg - Brandenburg University of Applied Sciences, Nemecko - kolega z novo-zazmluvnenej univerzity v rámci Erasmus programu, nadväzuje spoluprácu s kolegami nemeckého programu.
Dr. Kettenburg predstavil študentom 1.ročníka nemeckého programu v rámci hosťovania na seminároch Nemecký jazyk pre manažérov II (E. Charfaoui) a Ekonomicko-politické reálie v nemecko-hovoriacich krajinách II (V. Szmid) harmonogram vyučovacieho procesu a možnosti absolvovania Erasmus pobytov na univerzite v Brandenburgu. Študenti mali možnosť prediskutovať mnohé otázky, týkajúce sa ich prípadného absolvovania študijného pobytu na danej univerzite.
Hosťovaná prednáška Networking
Dňa 18. apríla 2024 sa na Katedre medzinárodného manažmentu FM UK, v rámci predmetu Manažment programov a projektov EÚ, uskutočnila hosťovaná prednáška z praxe na tému Networking s expertkou pre európske partnerstvá Bibianou Cunningham zo spoločnosti B4B zo Španielska. Študenti si, prostredníctvom zdieľaných skúseností, osvojili najmä spôsoby hľadania európskych partnerstiev v oblasti projektov, príklady dobrej praxe v oblasti vytvárania partnerstiev, nástroje a spôsoby ich praktického využitia.
Exkurzia študentov medzinárodného manažmentu v Rakúsku v podniku Hauswith
Neustále zdokonaľovanie výchovno-vzdelávacieho procesu patrí ku kľúčovým prioritám vzdelávania. Zážitkové učenie, ako inovatívny pedagogický prístup, umožňuje študentovi získať nové vedomosti a skúsenosti prostredníctvom osobného zážitku. Takáto forma získavania nových poznatkov a skúseností napomáha študentom oboznamovať sa s reálnym prostredím. Študenti programu Medzinárodný manažment dňa 10.4.2024 navštívili návštevu rodinného podniku Hauswirth v mestečku Kittsee (Rakúsko), s cieľom oboznámiť sa s firemnou kultúrou, výrobným programom a s cieľmi rodinného podniku, ktorý dlhodobo pôsobí na trhu a patrí aj k významným exportérom.
Návšteva veľvyslanca Švajčiarskej konfederácie v SR na FM UK spojená s prednáškou
20. marca 2024 navštívil Fakultu managementu Univerzity Komenského v Bratislave J.E. Peter Nelson, mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Švajčiarskej konfederácie v Slovenskej republike, ktorý sa prihovoril študentom Nemeckého programu študijného programu Medzinárodný manažment s prednáškou spojenou s diskusiou s názvom: „Die Schweiz und ihre Wirtschaftspolitik“.
Pán veľvyslanec vysoko ocenil aktivitu a záujem študentov o diskutovanú problematiku, ako aj angažovanosť Katedry medzinárodného manažmentu FM UK, pri realizácii Nemeckého programu študijného programu Medzinárodný manažment v prepojení na spoluprácu so Švajčiarskou obchodnou komorou a jej členmi. Zároveň podporil prípravu Švajčiarskeho fóra, plánovanú na pôde Fakulty managementu UK v najbližších týždňoch.
Hosťovaná prednáška o hospodárskej súťaži
V rámci vzdelávania kladieme dôraz na oboznamovanie sa aj s poznatkami z hospodárskej praxe. Niet pochýb o tom, že medzinárodný rozvoj obchodu, služieb a investičných vzťahov je determinovaný aj implementáciou pravidiel hospodárskej súťaže. Študenti programu medzinárodný manažment mali možnosť dňa 8. apríla 2024 oboznámiť sa so základnými cieľmi a právnym rámcom ochrany hospodárskej súťaže, vrátane rozhodovacej praxe Európskej komisie a Protimonopolného úradu SR. Na Slovensku je viacero odborníkov, ktorí sa danej téme profesionálne venovali a venujú. Významnou osobnosťou s medzinárodným uznaním je aj pani Ing. Danica Paruolková, bývalá predsedníčka Protimonopolného úradu Slovenskej republiky a vedúca pracovnej skupiny negociačnej kapitoly číslo 6 - Hospodárska súťaž, ktorá objasnila študentom princípy fungovania hospodárskej súťaže a z nej plynúce výhody pre spoločnosť. Vo svojej odbornej prednáške poukázala na potrebu, v dnešnom medzinárodne prepojenom svetovom hospodárstve, dodržiavať podmienky efektívneho fungovania vnútorného trhu a férovej hospodárskej súťaže, čo prináša prospech pre spotrebiteľov, podnikateľov, otvorenosť a dynamiku trhov, rast produktivity práce, inovácie a pod. (Text: Daniela Nováčková)
Exkurzia – Štrasburg – Európsky parlament
Súčasťou vzdelávania v rámci predmetu Vnútorný trh a hospodárske politiky sú aj odborno-vzdelávacie exkurzie a návšteva vybraných inštitúcií Európskej únie. Slovenskí europoslanci majú možnosť ponúknuť občanom zo Slovenska krátkodobý študijný pobyt zameraný na spoznávanie inštitúcií Európskej únie. Práve študentky programu Medzinárodný manažment využili túto príležitosť a absolvovali exkurziu v dňoch 12. – 14. marca 2024 v Štrasburgu za účelom oboznámenia sa s činnosťou Európskeho parlamentu a s náročnou prácou europoslancov. Zážitkové učenie sa je jedna z najúčinnejších foriem učenia sa a preto sa snažíme dopĺňať tradičné vzdelávanie, ktoré má za cieľ rozvíjanie vedomostí, aj o vzdelávanie z priamej skúsenosti. Na základe vlastných zážitkov si účastníčky exkurzie vytvorili vlastné názory, postoje a spôsoby myslenia. Zážitkové vzdelávanie považujeme za plnohodnotnú metódu vzdelávania, kde dochádza k prepojeniu odbornej časti s praktickými aktivitami, pri ktorých si účastníci exkurzie nielen zapamätajú podávanú informáciu, ale pochopia aj jej význam.
Daniela Nováčková
Návšteva kancelárie Európskeho parlamentu v Bratislave
12. marca 2024, v rámci predmetu Vnútorný trh a hospodárske politiky EÚ sa študenti 4. ročníka nemeckého programu štúdia, zúčastnili návštevy kancelárie Európskeho parlamentu v Bratislave. Počas návštevy im pani Ing. Nadia Nováková z Oddelenia vzťahov s verejnosťou prezentovala inštitúcie a legislatívu EÚ, ako aj aktuálne udalosti a aktivity, ktoré zastúpenie na Slovensku vykonáva. Študenti sa aktívne zaujímali o diskutovanú problematiku a interakcia bola počas návštevy veľmi intenzívna. Ocenili praktické vedomosti a prítomnosť odborníkov v téme priamo na mieste a v priestoroch kancelárie Európskeho parlamentu.
Daniela Nováčková, Lívia Bott Domonkos
Hosťovaná prednáška o ekonomických nástrojoch podpory exportu
Spájanie teórie s praxou patrí medzi kľúčové priority výchovno-vzdelávacieho procesu na Fakulte managementu.
V rámci predmetu Medzinárodný obchod mali študenti možnosť oboznámiť dňa 20.3.2024 sa s činnosťou Exportno-importnej banky, ktorá podporuje ekonomickú udržateľnosť hospodárskych subjektov a podporuje rast a zvyšovanie konkurencieschopnosti slovenských podnikov na zahraničných trhoch.
Ing. Dušan Pukač na profesionálnej úrovni poskytol študentom študijného programu Medzinárodný manažment odborný výklad o ekonomických nástrojoch podpory exportu (o bankových, poistných produktoch a iných formách podpory slovenského exportu). Vzdelávanie tohto druhu považujeme za obohacujúce, pretože prispieva k rozvoju poznatkov o reálnej činnosti EXIMBanky.
Daniela Nováčková, Lucia Paškrtová, Lívia Bott Domonkos
Memorandum o spolupráci medzi FM UK a CESCI Carpathia
Dňa 12. marca 2024 podpísali dekan FM UK v Bratislave prof. Mgr. Peter Štarchoň, PhD. a RNDr. Rudolf Bauer, PhD. memorandum o spolupráci medzi FM UK a CESCI Carpathia. Súčasťou memoranda bola dohoda konkrétnych bodov vedecko–výskumnej spolupráce v programovom období 2021-2027 s CESCI–Carpathia s FM UK v Bratislave, v rámci projektu „Promotion of legal accessibility across the Slovak-Hungarian border“, financovaného z programu slovensko-maďarskej spolupráce INTERREG. Signatári vysoko ocenili dlhoročnú a nadštandardnú spoluprácu medzi Katedrou medzinárodného manažmentu – odborným pracoviskom FM UK, realizujúcim obsah memoranda a CESCI Carpathia, ktorá prináša synergiu pri nevyhnutnom prepájaní akademickej expertízy s potrebami reálnej praxe. Hlavným cieľom projektu je systematicky odhaľovať pretrvávajúce právne a administratívne prekážky, ktoré bránia silnejšej integrácii a vyššej úrovni spolupráce na slovensko-maďarskej hranici, a ďalej podporovať ich odstránenie. Výsledkom projektu bude odstránenie právnych prekážok a vypracovanie riešení vrátane databázy právnych prekážok, projektov, napomáhajúcich odstraňovaniu prekážok, právnych odporúčaní a informačnej kampane zameranej na štátne a samosprávne autority. Projektovým manažérom projektu je na strane CESCI Patrícia Zölleiová a na strane FM UK je expertkou výskumnej témy PhDr. Lívia Bott Domonkos, PhD. z Katedry medzinárodného manažmentu.
Viac informácii o projekte je možné nájsť na: https://cesci-carpathia.eu/sk/projekt-access/
Návšteva prof. Tourvy Guaaybess spojená s prednáškou vo francúzskom jazyku
Dňa 13. marca 2024 prijal vedúci Katedry medzinárodného manažmentu FM UK doc. PhDr. Marian. Šuplata, PhD. profesorku Lotrinskej univerzity v Nancy, Touryu Guaaybess. Súčasťou návštevy bola realizácia odbornej prednášky profesorkou Guaaybess vo francúzskom jazyku, zhodnotenie a výmena akademických skúseností medzi oboma pracoviskami a náčrt ďalšej spolupráce.
MiniErasmus
V dňoch 20.-22.11.2023 FM UK, v spolupráci FutureGeneration, už po piaty krát, vytvorilo možnosť navštíviť fakultu prostredníctvom programu MiniErasmus. Podujatia sa zúčastnili študenti stredných škôl z rôznych kútov Slovenska. Podujatie otvorili dekan FM UK prof. Mgr. Peter Štarchoň, PhD. ktorý študentom priblížil dôležité informácie o štúdiu na FM UK a odpovedal na ich otázky.
Následne, doc. PhDr. Marian Šuplata, PhD. so zástupcom pre Francúzsky program a zástupcom pre Nemecký program študentom priblížil „O čom je štúdium Medzinárodného manažmentu na Fakulte managementu Univerzity Komenského v Bratislave?“ Diskusiu moderovala Mgr. Katarína Rentková, PhD. Následne mohli študenti navštíviť viaceré predmety ŠP Medzinárodný manažment – vyučované v nemeckom, francúzskom, anglickom, resp. slovenskom jazyku. Predstavená bola spolupráca s medzinárodnými firmami a partnermi.
Následne pokračovala diskusia s tajomníčkou Katedry medzinárodného manažmentu PhDr. Líviou Bott Domonkos, PhD. na tému „Čo po škole?“ a s prizvanými absolventmi Francúzskeho programu a Nemeckého programu ŠP Medzinárodný manažment na Fakulte managementu Univerzity Komenského v Bratislave.
Druhý deň sa konala prednáška Vizuálne prvky značky a dizajn (Mgr. Petronela Klačanská, PhD.) Marketing (Mgr. František Olšavský, PhD.) a pokračovala diskusia na tému „Ako sa študuje na Fakulte managementu?“ Diskusia so študentmi Nemeckého programu a Francúzskeho programu, ktorí z vlastnej ešte „čerstvej“ skúsenosti mohli študentom porozprávať svoje postrehy, zážitky, skúsenosti zo štúdia Medzinárodného manažmentu.
V stredu 22.11.2023 nasledovala časť „Čo všetko mi štúdium ponúka?“ , kde sa „Minierazmáci“ dozvedeli viac o „študentskom živote“, aktívnom zapojení sa do diania na Fakulte managementu UK cez Beánia Team, Podnikateľský klub, Športový klub Fakulty managementu (ŠK FAMA), Digital Marketing Club, Erasmus+ a o ďalších aktivitách, ktoré sú na fakulte organizované. Posledný deň študenti mohli navštíviť ďalšie predmety, vyučované skúsenými vyučujúcimi: Manažment. Manažérska ekonomika (doc. Ing. Ján Papula, PhD.), Regionálna a ekonomická politika EÚ (doc. PhDr. René Pawera, PhD.)
Podujatie bolo ukončené vedúcim Katedry medzinárodného manažmentu FM UK doc. PhDr. Marianom Šuplatom, PhD. s ktorým sa študenti podelili o cenné skúsenosti, ktoré nadobudli počas návštevy na FM UK a súčasne prezentovali svoje zámery plánované po skončení strednej školy. S viacerými z nich sa na FM UK určite ešte uvidíme.
Deň študentstva
Pri príležitosti Medzinárodného Dňa študentstva udelil rektor Univerzity Komenského, pochvalu rektora študentke Sabine Rýzkovej (5. ročník, ŠP Medzinárodný manažment, Nemecký program). S. Rýzková vyniká nielen svojimi akademickými výsledkami: aktívne prispela k úspešnému fungovaniu Akademického senátu Fakulty managementu UK, ako spoluautorka sa ako spoluautorka podieľa na vedecko-výskumnej činnosti Katedry medzinárodného manažmentu, je úspešnou reprezentantkou Slovenskej republiky v kick-boxe. Sabine srdečne blahoželáme! Prajeme jej veľa ďalších úspechov a šírenie dobrého mena Univerzity Komenského, Fakulty managementu i Katedry medzinárodného manažmentu doma i v medzinárodnom prostredí.
Hosťovaná prednáška
V utorok 21. novembra 2023, v rámci nemeckého programu ŠP Medzinárodný manažment, predmet Medzinárodné organizácie, sme na Fakulte managementu Univerzity Komenského v Bratislave privítali zástupcu Odboru členských krajín EÚ, Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Petra Sedláčka, ktorý odprednášal tému: Medzinárodné organizácie v praxi Spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky EÚ, s prepojím na problematiku aktuálnych súvislostí v odbore ekonómia a manažment.
Odovzdávanie francúzskych diplomov
V stredu, 29. novembra 2023 o 16:00 hod. sa na Francúzskom inštitúte v Slovenskej republike uskutočnilo slávnostné odovzdávanie diplomov študentom magisterského stupňa európskych štúdii. Fakulta managementu Univerzity Komenského v Bratislave už jedenásť rokov umožňuje svojim študentom získať magisterské štúdium na francúzskej univerzite ako doplnok k slovenskému magisterskému diplomu (slovenský magisterský diplom a zároveň magisterský diplom Lotrínskej Univerzity). Od začiatku tejto spolupráce získali naši študenti viac ako 100 vysokoškolských diplomov akreditovaných vo Francúzsku. Tento rok si diplomy z rúk veľvyslanca Francúzskej republiky v SR, zástupcov Lotrinskej univerzity a Fakulty managementu Univerzity Komenského v Bratislave prevyala desiatka študentov.
Praktická prednáška Podnikanie v EÚ
Dňa 28. novembra 2023, v rámci nemeckého a francúzskeho programu ŠP Medzinárodný manažment, predmet Podnikanie v EÚ sme na Fakulte managementu Univerzity Komenského v Bratislave privítali riaditeľku podniku ZOMA, Viktóriu Nagyová, ktorá odprednášala tému: Podnikanie v EÚ v cezhraničnej oblasti, kde priblížila svoje praktické exekutívne skúsenosti z odboru ekonómia a manažment.
Hosťovaná prednáška
Dňa 14. novembra 2023 v rámci francúzskeho programu ŠP Medzinárodný manažment, predmet Medzinárodné organizácie na Fakulte managementu Univerzity Komenského v Bratislave sme privítali riaditeľku odboru politík EÚ Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí, SR, Katarínu Jurisovú, ktorá odprednášala tému: Medzinárodné organizácie v praxi z pohľadu členského štátu, s akcentom na praktické poznatky exekutívne praxe v odbore ekonómia a manažment.
Hosťovaná prednáška
V rámci predmetu Základy obchodného práva (pod garanciou prof. JUDr. Daniely Nováčkovej, PhD.) študenti získavajú vedomosti aj o podmienkach vykonávania podnikateľskej činnosti zahraničných investorov na Slovensku. Súčasťou výchovno-vzdelávacieho procesu je tiež oboznámiť študentov s medzinárodnoprávnou ochranou a podporou zahraničných investícií na Slovensku. Okrem teoretických poznatkov majú možnosť sa zoznámiť aj s konkrétnou činnosťou zahraničného investora, ktorý dlhodobo pôsobí na Slovensku a patrí k najväčším zamestnávateľom na Slovensku. Zástupca zahraničnej obchodnej spoločnosti Ing. Milan Petruš dňa 6.12.2023 oboznámil študentov s konkrétnou podnikateľskou činnosťou obchodnej spoločnosti Volkswagen, a.s. so sídlom v Bratislave a s problematikou personálneho manažmentu. Dlhoročné skúsenosti a vysoká erudovanosť Ing. Milana Petruša, podané interaktívnou formou a na záver vo forme kvízu, boli pre študentov inšpiráciou. Prednáška prispela k obohateniu študentov ŠP medzinárodný manažment o odborné poznatky z exekutívnej hospodárskej praxe v odbore ekonómia a manažment.
Access - cezhraničný projekt INTERREG HU SK
Dňa 24. októbra 2023 sa uskutočnilo pracovné stretnutie k projektu ACCESS, pričom boli predrokované konkrétne body vedecko – výsklumnej spolupráce pre upresnenie podpísania memoranda o spolupráci s CESCI – Carpathia s Fakultou Managementu Univerzity Komenského v Bratislave, v rámci projektu „Promotion of legal accessibility across the Slovak-Hungarian border“, financovaného z programu slovensko-maďarskej spolupráce INTERREG. Na snímke zľava: doc. PhDr. Marian Šuplata, PhD., Patrícia Zölleiová, RNDr. Rudolf Bauer, PhD., bývalý primátor Košíc a bývalý predseda Košického samosprávneho kraja.
Projektovým manažérom projektu je na strane CESCI Patrícia Zölleiová a na strane FM UK je expertom výskumnej témy PhDr. Lívia Bott Domonkos, PhD. tajomníčka KMM.
O projekte viac informácií nájdete na: https://cesci-carpathia.eu/sk/projekt-access/
Budovanie udržateľných komunít vo V4
Projekt v rámci medzinárodnej spolupráce s názvom Experience Exchange among V4 and Georgian Youth for Building Sustainable Communities spojený s Letnou školou v Gruzínsku, v Kutaisi prebiehal od 19. augusta 2023 do 22. augusta 2023 a spojil mladých ľudí z rôznych krajín V4 a poskytol im príležitosť rozšíriť svoje obzory, zlepšiť zručnosti a zapojiť sa do diskusií o dôležitých témach súčasného sveta v oblasi SDG2030 (Sustainable Development Goals 203). Najdôležitejším prvkom letnej školy boli aktivity zamerané na udržateľnosť a rozvoj komunít z krajín V4 a Gruzínska cez workshopy, debaty. V závere sa ku koncu októbra 2023 vypracovala publikácia od vybraných najlepších účastníkov, našu univerzitu reprezentovali Martina Tkáčiková (PhDr. štúdium), Simona Sašinová (5.ročník MM) . Mentorship program Udržateľného rozvoja absolvovala za Slovenska Sabina Rýzková (5.ročník MM).
Web: www.rsdi.ge
Nové príležitosti stáží pre študentov FM UK ŠP Medzinárodný manažment
Študentka FM UK, ŠP Medzinárodný manažment Bc. Nikola Žureková úspešne absolvovala stáž v Európskom Parlamente v Bruseli, počas ktorej nadobudla veľa cenných profesionálnych skúseností. Od AR 2023/2024 sa môžu študenti druhého stupňa FM UK (ŠP Medzinárodný manažment) uchádzať tiež o stáže na Ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. V prípade záujmu o bližšie informácie o stáže na MZVaEZ SR alebo v inštitúciciách EÚ je možné kontaktovať tajomníčku Katedry medzinárodného manažmentu FM UK Líviu Bott Domonkos (Livia.Bott.Domonkosfm.uniba.sk). Katedra medzinárodného manažmentu FM UK s partnermi pripravuje ďalšie možnosti odborných študentský stáží v medzinárodnom prostredí a bude o nich včas informovať.
Zastúpenie FM UK na Európskom Ekonomickom Fóre
V septembri 2023 sa v poľskom Karpaczi uskutočnil 32. ročník Európskeho Ekonomického Fóra (známejšie ako „Davos strednej a východnej Európy“).
Každý rok sa na tomto najväčšom podujatí v strednej a východnej Európe zúčastňuje viac ako 3500 významných predstaviteľov podnikateľského, hospodárskeho, akademického, politického, diplomatického, mediálneho a občianskeho prostredia zo štyroch kontinentov sveta, za účasti 500 účastníkov svetových médií.
FM UK na základe pozvania organizátorov podujatia reprezentoval vedúci Katedry medzinárodného manažmentu doc. PhDr. Marian Šuplata, PhD.
Web: https://www.forum-ekonomiczne.pl/en/
Zástupcovia FM UK si vo Francúzsku uctili pamiatku 60. výročia smrti otca Európy Roberta Schumana a navštívili Lotrinskú univerzitu v Nancy
3. septembra 2023 uplynulo 60 rokov od smrti zakladateľa projektu európskej integrácie Roberta Schumana. Pri tejto príležitosti si pamiatku otca Európy, návštevou jeho rodného domu - tzv. Domu Európy, v Szy-Chazelles vo francúzskom Lotrínsku, uctili vedúci Katedry medzinárodného manažmentu doc. PhDr. Marian Šuplata, PhD. a jeho zástupca pre francúzsky program doc. Frédéric Delauneville, PhD. Súčasťou návštevy bola tiež pracovná návšteva riaditeľa a akademikov Centra pre Európske štúdiá partnerskej Lotrinskej Univerzity v Nancy s cieľom diskutovať nové možnosti a perspektívy pedagogickej a vedeckej spolupráce vo francúzskom programe ŠP Medzinárodný manažment.
Web: https://www.robert-schuman.eu/en/robert-schuman-european-centre,
https://www.univ-lorraine.fr/en/univ-lorraine/
Medzinárodný projektový tím Green Entrepreneurship na FM UK
V dňoch 3.- 4.10.2023 sa z projektu Erasmus+ na Katedre medzinárodného manažmentu organizovalo medzinárodné stretnutie k projektu Green Entrepreneurship. Jeho ústredným zámerom je v rámci konzorcia partnerských organizácii zo Španielskeho kráľovstva, Českej republiky a Slovenska vytvoriť digitálne moduly pre vzdelávanie v oblasti udržateľného podnikania. Nadobudnuté odborné poznatky prinesú nový publikačný potenciál a budú na FM UK využité najmä v rámci pedagogického procesu.
Web: www.greenwomen.eu
FM UK na návšteve Oxfordskej Univerzity
Vedúci Katedry medzinárodného manažmentu doc. PhDr. Marian Šuplata, PhD. navštívil Oxfordskú univerzitu. Návšteva bola príležitosťou pre výmenu profesionálnych poznatkov a cenných skúseností s významnými akademikmi tejto inštitúcie.
Web: https://www.ox.ac.uk
Návšteva prezidenta a výkonných riaditeľov obchodných komôr
Vedúci katedry medzinárodného manažmentu FM UK doc. PhDr. Marian Šuplata 25. 9. 2023 prijal prezidenta Švajčiarsko-slovenskej obchodnej komory Petra Knapa, následne resp. 2.10. výkonnú riaditeľku Francúzsko-slovenskej obchodnej komory Zuzanu Desvergnes a výkonného člena predstavenstva Slovensko-nemeckej obchodnej a priemyselnej komory Petra Kompallu. Zúčastnené strany ocenili doterajšiu spoluprácu medzi FM UK a jednotlivými komorami. Partneri osobitne vyzdvihli záujem predstaviteľov FM UK realizovať a inovovať formáciu študentov FM UK pre prax. Súčasne načrtli nové možnosti poskytnutia konštruktívnych impulzov pre obohatenie pedagogického procesu vyplývajúcich z reálnej praxe a jednomyseľne sa vyslovili za posilnenie a zintenzívnenie ďalšej spolupráce s FM UK.