BAITHEI
Projekt BAITHEI
Názov projektu: Brilantné nástroje umelej inteligencie – Inštruktori vysokoškolského vzdelávania (Brilliant Artificial Intelligence Toolkit - Higher Education Instructors)
Project number: Erasmus+ 2024-1-CZ01-KA220-HED-000255351
Webstránka projektu: www.baithei.eu
Trvanie projektu: 36 mesiacov
Začiatok: 01/12/2024
Ukončenie: 01/12/2027
Členovia: Mgr. Juraj Mikuš, PhD. (zodpovedný riešiteľ za FM UK)
doc. Mgr. Marian Holienka, PhD.
prof. Ing. Anna Pilková, PhD., MBA
11. 4. 2025
aktuálne "Platform Open": Tlačová správa k projektu BAITHEI
Popis projektu:
Rozvoj umelej inteligencie (UI) spôsobuje revolúciu v tom, ako žijeme, študujeme, pracujeme a komunikujeme. Skutočný vplyv UI z dlhodobého hľadiska je stále neznámy, s výzvami (dátová/digitálna bezpečnosť, nepriaznivý vplyv na pracovné miesta) a príležitosťami.
Realita je taká, že umelá inteligencia je už neoddeliteľnou súčasťou ekosystému inštitúcií vysokoškolského vzdelávania: študenti používajú umelú inteligenciu na svoje zadania, analýzy a niekedy aj práce. Výskumníci používajú AI na výskum a na podporu svojich publikácií. Učitelia a profesori používajú nástroje AI na podporu plánovania a realizácie vyučovacích aktivít. Administratívni pracovníci používajú modely AI na podporu niektorých procesov.
BAIT-HEI vyvinie inovatívne tréningové a praktické nástroje na vybavenie akademických zamestnancov (výskumných a pedagogických) inštitúcií vysokoškolského vzdelávania a posilnenie ich pracovných zručností, aby účelne, zodpovedne a zmysluplne využívali AI v 3 kľúčových fázach ich práce:
1. Tvorba učebných osnov: ako používať AI na štruktúrovanie kurzov, učebných osnov, rozvoj vzdelávacích výstupov, trvanie modulov atď.
2. Vyučovanie: ako používať AI v rámci pútavých vyučovacích metód, vytvárať zadania (individuálne/skupinové/výskumné/prezentačné zadania atď.)
3. Hodnotenie: ako používať AI na vývoj testov, kvízov a hodnotiacich stupníc)
Špecifickými cieľmi projektu sú:
- Prispieť k modernizácii vyučovania, inovácii vyučovacích metód a techník vo VŠ vzdelávaní
- Riešiť špecifické výzvy, ktorým čelia pedagógovia v prostredí VŠ vzdelávania, ako sú učebné osnovy, vývoj kurzov a obsahu, a hodnotenie
- Návrh tréningového balíka pre pedagógov, ktorý využíva súčasný pokrok v algoritmoch strojového učenia na navrhovanie a vývoj vzdelávacieho obsahu a na hodnotenie výkonu študentov
Koordinátor projektu: Škoda Auto Vysoká škola (Česko)
Partneri projektu: Seinäjoki univerzita aplikovaných vied (Fínsko), Univerzita aplikovaných vied v Drážďanoch (Nemecko), Univerzita v Dubrovniku (Chorvátsko) IHF asbl (Belgicko), IDP (Taliansko), IWS (Španielsko), LEARNING LIMITED (Írsko) a Univerzita Komenského v Bratislave (Slovensko)