Fakulta managementuUniverzita Komenského v Bratislave

Začnite s podnikaním!

V tomto článku zo série „A čo teraz? Život po vysokej škole“ budeme diskutovať o podnikaní po vysokej škole, prípadne už počas štúdia.


O tom, čo podnikanie prináša a že začať s ním hoci aj popri škole vôbec nie je nemožné, nám porozprávali profesorka Anna Pilková, docent Marian Holienka a doktor Miloš Mrva z Fakulty managementu UK.

Úspešne podnikať môžete, či ste „technik“, alebo „manažér“

Doktor Mrva v rozhovore pre náš Spravodajský portál zdôrazňuje nutnosť spájania „manažérov“ a „technikov“, teda prepájania teórie s praxou: „Na jednej strane stoja tí, ktorí to vymyslia a zrealizujú – technici. Na druhej tí, ktorí to vedia predať a riadiť bežné fungovanie – manažéri.“ Prepájať rôzne nadaných študentov sa darí napríklad v rámci spolupráce FM UK s iniciatívou startupistov zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

Tento projekt ukazuje aj to, aké je dôležité už počas štúdia stážovať, brigádovať či pracovať vo firmách a podnikoch. S takto nadobudnutými skúsenosťami a sieťou známostí je oveľa jednoduchšie iniciovať aj vlastné projekty a nájsť správnych spolupracovníkov, či už sa cítite viac ako „technik“, alebo „manažér“.

Len nápad nestačí

Pri uvažovaní o podnikateľskej kariére si treba dať pozor na častý problém nielen študentského prístupu vlastného „manažérom“ aj „technikom“. Totiž len nápad či počiatočné nadšenie na úspešné podnikanie zďaleka nestačí. „Študenti často preceňujú hodnotu nápadu a až tak si neuvedomujú, že nápad je iba časťou celku a výraznú úlohu zohráva práve realizácia,“ upozorňuje doktor Mrva. Na úspešné podnikanie je dôležité mať teoretické aj technické vedomosti alebo sa spojiť s ľuďmi, ktorí vedia pokryť tieto nevyhnutné časti podnikania. Prirodzene, niekomu je bližšia teória, napríklad vypracovanie biznisplánu, inému prax, napríklad hľadanie investora či propagácia. Veď „podnikanie nie je raketová veda, stačí mať chuť a vôľu skúšať nové veci.“

Inšpiratívni študenti a absolventi

Na FM UK sa pedagógovia so študentmi snažia rozvíjať teoretické aj praktické stránky podnikania. Plody tejto práce sa už stihli prejaviť na viacerých úspešných podnikateľských prvotinách študentov a absolventov. Za zmienku určite stojí školský projekt WAKIVAKY Dominiky Podolanovej z kategórie fair trade, ktorý prerástol do úspešného podnikania. Docent Holienka ponúka ako inšpiráciu ďalšie zaujímavé projekty, ktoré sa začali len ako študentské pokusy. Teraz už úspešní absolventi o nich dokonca písali aj svoje diplomové práce. Napríklad Margaréta Pavlovová takto založila známy festival Atmosféra alebo Tomáš Huszár odštartoval Big Street Project.

Tieto aj ďalšie podnikateľské úspechy našich študentov a absolventov sú príkladmi toho, že študovať sa oplatí. Štúdium nie je „nepoužiteľná teória“, ale kvalitný základ pre prax. A tiež sú ukážkou, že stojí za to nabrať odvahu svoj nápad pretaviť do reality a vstúpiť do podnikateľského sveta, či už počas štúdia, alebo aj hneď po štátniciach. „Podnikanie je zaujímavá cesta, ako si zarobiť na svoje živobytie, zrealizovať svoje sny a robiť to, čo človek naozaj chce robiť. Byť sám sebe pánom... Nie je to vždy o tom, že musíš niečo nové vymyslieť a mať inovatívnu firmu s 50 zamestnancami,“ motivuje doktor Mrva.

Pár praktických rád

Nosíte v hlave podnikateľský nápad a máte a chuť ho zrealizovať? Ponúkame vám niekoľko praktických rád do prvých fáz podnikania.

Keďže podnikaním vstupujete do konkurenčného prostredia, v prvom rade je potrebné urobiť prieskum trhu – zistiť, či už niekto nepredáva to, s čím chcete začať vy. Zriadiť konkurenčný podnik samo osebe nie je problém. Otázne je, proti komu by ste na trhu stáli a či by bol novovzniknutý podnik v očiach zákazníka atraktívnejší alebo skôr menej dôveryhodný.

Ďalšie dôležité rozhodnutie sa týka výberu potenciálnych partnerov. Chcete pracovať sami alebo je vám bližšia tímová práca? Zodpovedanie tejto otázky úzko súvisí aj s výberom právnej formy podnikania. Najpopulárnejšia na Slovensku je živnosť a spoločnosť s ručením obmedzeným (spol. s r. o.), takzvaná „eseročka“. Pomerne novou formou je jednoduchá spoločnosť na akcie, ktorá bola „ušitá na mieru“ startupistom, lebo vyžaduje minimálny počiatočný kapitál.

S výberom konkrétnej právnej formy prichádzajú rozličné výhody a povinnosti. Napríklad so živnosťou súvisia nižšie priebežné poplatky, jednoduchšie účtovníctvo a žiaden minimálny vstupný kapitál, živnostník však ručí celým svojím majetkom. Založenie eseročky vyžaduje minimálny vstupný kapitál 5000 eur, vedenie podvojného účtovníctva a minimálne jedného spoločníka. Podnikateľ však ručí len majetkom firmy a niektoré – potenciálne vyššie – náklady sa dajú takzvane optimalizovať. Jednoduchšie povedané: rôznymi spôsobmi znižovať.

Viac konkrétnych informácií sa dočítate priamo na portáli slovensko.sk v časti pre podnikateľov. Tento portál umožňuje aj elektronickú registráciu rôznych podnikateľských foriem. Informácie o podnikateľskom prostredí „z prvej ruky“, zdieľané skúsenosti a aktuality hľadajte napríklad aj na stránke podnikajte.sk.

 

Veríme, že vás tento diel seriálu „A čo teraz? Život po vysokej škole“ posmelí uvažovať o svojej budúcej kariére aj v podnikateľskom prostredí, či už so svojím nápadom, alebo ako „technická“ či „manažérska“ podpora.

Ak uvažujete nad tým, čo robiť po úspešných štátnych skúškach, nie ste si istý, kedy treba navštíviť úrad práce alebo ako napísať pútavý motivačný list, s ktorým uspejete aj pri silnej konkurencii na pracovnom trhu, nezmeškajte poslednú časť nášho seriálu venovanú všetkým, ktorých hľadanie práce ešte len čaká.

Monika Michalcová, študentka FiF UK