Fakulta managementuUniverzita Komenského v Bratislave

Smart City Summit & Expo na Taiwane

Jedným z bodov programu bola príprava medzinárodnej spolupráce a implementácie Taiwanu do projektu v rámci Plánu obnovy.


31. 03. 2023 14.33 hod.

Dynamika 智慧城市展 Smart City Summit & Expo na Taiwane dnes opäť nabrala novú dimenziu slávnostným otváracím ceremoniálom EXPO Taiwan.
Dnešné fórum sa nieslo v duchu Kaoshiung Smart and Sustainable City Forum za aktívnej podpory združena 이클레이 한국사무소 ICLEI-South Asia (Local Governments for Sustainability). Táto globálna sieť zahŕňa viac než 2500 lokálnych a regionálnych vlád podporujúcich intenzívny rozvoj miest.
V rámci dnešného dňa som iniciovala rokovania so zástupcami Ministerstva zahraničných vecí na Taiwane v zastúpení p. Claudette Li-ChihLin. Aktívne spolupracujeme od roku 2018. Systematicky a dlhodobo prispievam k sieťovaniu a nadväzovaniu medzinárodnej spolupráce s univerzitami na Slovensku, napr. UNIZA v Žiline, či aktuálne TUKE - fBERG Košice.
Jedným z bodov programu bola príprava medzinárodnej spolupráce a implementácie Taiwanu do projektu v rámci Plánu obnovy. Taiwan Excellence bude kľúčový excelentný partner v oblasti inovácií a smart technológií.
Náročný deň pokračoval vo večerných hodinách strategickým rokovaním za okrúhlym stolom vďaka podpore veľvyslanca J. E. Davida Nan Yang Lee.
Za Taiwan sa zúčastnili prorektor National Sun Yat-sen University (NSYU), p. Mitch Ming Chi Chou, PhD., ako aj prof. Chih Wen Kuo, PhD. z Ústavu komunikácie a inžinierstva, College of Europe, taktiež i riaditeľ Výskumného centra pre kreativitu a inovácie I-heng Chena, PhD., či mim. prof. a riaditeľ Ústavu Manažmentu ľudských zdrojov, taktiež z NSYU.
Slovenskú delegáciu tvorili zástupcovi Starého Mesta Bratislavy v zastúpení jej starostu, p. Ing. Mateja Vagača, viceprimátora Petra Skalníka a Ing. Tomáš Murgaša. TUKE bola zastúpená dekanom FBERG, Michal Cehlár, Stanislav Jacko, Dr. Karolom Horanským. Fakultu managementu UK Univerzity Komenského v Bratislave reprezentovala Dagmar Cagáňová v pozícii splnomocnenkyne dekana pre grantovú činnosť FM UK a taktiež aj ako generálna predsedníčka 10. roč. EAI Summitu Smart City 360, ale aj v rámci medzinárodnej konferencie Mobilita, internet vecí a inteligentné mestá, ktoré sa budú konať 24.-26.10. 2023 na Slovensku, v Bratislave.

Slovami pani prof. Mgr. Dagmar Cagáňovej, PhD.: "Som hrdá a vďačná zároveň za príležitosť reprezentovať Slovensko, Fakultu managementu UK v Bratislave, na Summite Smart City & Expo v Taipei a Kaoshsingu na Taiwane, na najväčšom veľtrhu inteligentných miest v Áziii, ako kľúčová rečníčka a následne ako panelistka v diskusii v rámci bloku “ Seminar Sustainability/Udržateľnosť” spolu so zástupcami z vybraných krajín celého sveta, ako napríklad pani Kim Kevin z Austrálie, Redland City Council Group Manager Economic Development and Investment, primátor Ralph Rosado z North Bay Village Florida, CEO Johann A Cledenin, za delegáciu privátneho sektora za Panenské ostrovy US, CEO Sanjeev Gupta, Karntataka Digital Economy Mission, Non Arkara, senior expert za Propragácia Inteligentných miest, z Agentúry pre digitálnu ekonomiku, Thajsko, guvernér Godwin Obaseki z Edo state, Mariusz Jakows, riaditeľ z radnice Katowice, divízia podpory investorov, Chun-Ting Chou, OmniEyes CEO."