Fakulta managementuUniverzita Komenského v Bratislave

Premietanie filmu inšpirovaného príbehom Daniela Tupého s diskusiou

19. februára 2019 (utorok), 17.30 hod., Aula Univerzity Komenského v Bratislave (UK), Šafárikovo nám. č. 6, Bratislava


16. 02. 2019 08.40 hod.
Od: Oddelenie vzťahov s verejnosťou

Dňa 19. februára 2019 sa v Aule UK uskutoční premietanie celovečerného filmu Ostrým nožom inšpirovaného vraždou študenta Filozofickej fakulty UK Daniela Tupého v roku 2005. Film v réžii Teodora Kuhna, v hlavných úlohách so skúsenými slovenskými hercami Romanom Luknárom, Elou Lehotskou, Davidom Hartlom, Táňou Radevou, Mariánom Mitašom či Janou Oľhovou, sa natáčal aj v priestoroch Právnickej fakulty UK a na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky UK.

Dlhometrážny film Ostrým nožom má ambíciu otvoriť jednu z najpálčivejších tém v dejinách moderného Slovenska. Film inšpirovaný skutočnou udalosťou, ktorá sa stala v roku 2005, keď na dunajskom nábreží v Bratislave zavraždila skupina neonacistov vysokoškolského študenta Daniela Tupého, otvára na pozadí emotívne silného príbehu spoločenskú diskusiu na tému spravodlivosti a jej dostupnosti pre bežného občana. Príbeh otca, ktorému zavraždia syna, rieši okrem tragickej udalosti vraždy aj očierňovanie zo strany médií, nečinnosť polície či vlastný pocit viny. Postupne sa dozvedá stále viac o pozadí útoku a snaží sa na vlastnú päsť dopátrať pravdy. Od začiatku sa však zdá, že smrť jeho syna nebude nikdy potrestaná.

Projekcia je exkluzívne určená študentom a členom akademickej obce UK. Pridajte sa do udalosti na Facebooku. Vstup na podujatie je voľný.

Po skončení filmu o 19.00 hod. sa bude konať moderovaná diskusia s režisérom filmu Teodorom Kuhnom, scenáristom Jakubom Medveckým, producentom Jakubom Viktorínom a otcom Danielom Tupým st.

Ostrým nožom – TRAILER

Dráma mala premiéru dňa 6. februára 2019 v Bratislave.

 

Oficiálne stránky

www.ostrymnozom.sk

www.nutprodukcia.sk

www.facebook.com/ostrymnozom/

www.instagram.com/ostrymnozomfilm/

 

***

Na pamiatku študentovi Danielovi Tupému dala univerzita na hlavnú budovu na Šafárikovom námestí nainštalovať tabuľu.

Filozofická fakulta UK od roku 2011 vyhlasuje Cenu Daniela Tupého ako súčasť Študentskej vedeckej a odbornej konferencie. O cenu sa môžu uchádzať práce, ktoré sú venované problematike prejavov násilia, xenofóbie, rasizmu, nacizmu, netolerancie a ďalších nehumánnych prejavov v slovenskom i medzinárodnom kontexte.