Fakulta managementuUniverzita Komenského v Bratislave

Vyšlo májové číslo časopisu Naša univerzita

Prednáška nositeľa Nobelovej ceny, ktorého objav prepísal učebnice fyziky, fotopripomenka študentskej párty v Mlynskej doline, ktorou v máji pokračovali oslavy storočnice UK, ale i zaujímavé rozhovory so študentmi a úspešnými absolventmi z rôznych oblastí, komentáre našich odborníkov k aktuálnemu univerzitnému i celospoločenskému dianiu či správy o nedávnych aktivitách pracovísk UK – to všetko prináša najnovšie májové číslo Našej univerzity.


30. 05. 2019 12.49 hod.
Od: Naša univerzita

Rodákovi z poľského mesta Schroda sa v 36 rokoch podarilo uskutočniť objav, ktorý významne zasiahol všetky oblasti fyziky. Ako si laureát Nobelovej ceny z roku 1985, ktorý na takéto ocenenie v čase objavu Hallovho javu ani nepomyslel, spomína na pamätnú noc v grenoblianskom laboratóriu, prečo by podľa neho mal mať vedec voľnú ruku už pri základnom výskume a čo rozhodlo o jeho úspechu, to nám Klaus von Klitzing prezradil v rozhovore pri príležitosti aprílovej návštevy Slovenska. Viac na str. 7.

„Snímka čiernej diery? Je to ako vyfotiť grapefruit na Mesiaci, ale rádioteleskopom,“ tvrdila ešte pred niekoľkými rokmi americká vedkyňa Katie Boumanová, ktorej sa to v apríli – na radosť celej vedeckej komunity – nakoniec podarilo. Jeden z najtajomnejších astrofyzikálnych objektov vo vesmíre, ktorý vedcov fascinuje už viac ako storočie, však do istej miery stále uniká nášmu pochopeniu. Ak chcete aspoň trošku nazrieť za oponu poznania a porozumieť, čo to tá čudná čierna diera vlastne je, začítajte sa do vysvetlenia astrofyzika Romana Nagya z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK na str. 9.

Podnecuje iskru medzi partnermi rôznorodosť či podobnosť? V ktorom období života prežívame lásku ako z románu? Akú úlohu vo výbere partnera zohráva vzdelanie či sociálny pôvod? Naruší naše sociálne „bubliny“ mobilita? Na tieto a mnohé ďalšie otázky ponúka odpovede článok od antropológa Andreja Mentela z Fakulty sociálnych a ekonomických vied UK na str. 16 – 17.

„Ak sa podporovatelia brexitu sťažovali na hegemóniu Európskej únie nad Britániou, tak tú po dvoch rokoch rokovaní dotiahli do dokonalosti. Brexit je síce primárne o Británii a jej vzťahu s EÚ, ale vývoj rokovaní o brexite nám tiež prezrádza hneď niekoľko vecí aj o Únii ako o politickom usporiadaní,“ píše politológ Jozef Bátora z Filozofickej fakulty UK. Prečítajte si jeho komentár na str. 18 – 19.

Kvalita s rýchlosťou fast foodu. Tak by sa v skratke dal zosumarizovať koncept „fast casual“, na ktorom stavia aj Regal Burger. Ten z festivalového stánku na Pohode pred šiestimi rokmi vyrástol na sieť, ktorá má dnes 18 prevádzok na Slovensku, v Česku a najnovšie svoje hamburgery predáva pod novým brandom aj vo Viedni. S majiteľom firmy Jozefom Bardíkom, ktorý je podnikateľom a investorom vo viacerých sektoroch, a to od gastra až po technologické startupy, sme sa porozprávali o neľahkých podmienkach v gastrobiznise i jeho podnikateľských začiatkoch. Rozhovor s absolventom Fakulty managementu UK, ktorý si v marci od spoločnosti EY prevzal cenu Začínajúci podnikateľ roka 2018, nájdete na str. 22 – 23.

Ktoré typy publikácií vysokoškolských učiteľov sú najhodnotnejšie? Je citovanosť skutočne najlepším indikátorom ich kvality? Má o hodnote publikačnej činnosti rozhodovať iba aritmetická kalkulácia? Prečítajte si zamyslenie Karola Jesenáka z Prírodovedeckej fakulty UK na str. 26 – 27.

Počuli ste už o športe headis, ktorý v sebe spája prvky futbalu a stolného tenisu? Na prvé počutie bizarná športová kombinácia si už našla svojich fanúšikov aj na Slovensku. A to najmä vďaka prvým hráčskym „lastovičkám“ z UK, ktoré dnes už úspešne konkurujú svetovej špičke. O tom, ako headis vznikol, akými pravidlami sa riadi, o jeho začiatkoch na našej univerzite, ale i o pripravovaných prvých majstrovstvách Slovenska, ktoré organizuje práve UK, sa dočítate na str. 30 – 31.


Príjemné čítanie vám želá redakcia časopisu Naša univerzita.

Naša univerzita – máj 2019 (pdf súbor)