Fakulta managementuUniverzita Komenského v Bratislave

Vyšlo februárové číslo časopisu Naša univerzita

Ak chcete vedieť, čím aktuálne žije Univerzita Komenského, určite siahnite po februárovom čísle Našej univerzity. Prináša informácie o najnovších výskumoch našich vedcov, správy o úspechoch našich študentov a absolventov, ale i zaujímavé rozhovory a vyjadrenia odborníkov UK na aktuálne témy.


23. 02. 2018 09.48 hod.
Od: Naša univerzita

Koniec semestra je pre študentov výbornou príležitosťou na ohodnotenie absolvovaných kurzov a poskytnutie spätnej väzby ich vyučujúcim. O vystavenie krátkeho vysvedčenia vysokoškolákom sme preto poprosili aj niekoľkých pedagógov UK. Ako vnímajú dnešnú generáciu študentov, či a čím je pre nich príjemným prekvapením, ako i to, čo je pre nich ako univerzitných učiteľov najväčšou výzvou pri ich vzdelávaní, nám prezradili v ankete na str. 8.

V januári už tradične privítali záujemcov o štúdium až štyri fakulty UK. Ktoré to boli a čo účastníkom počas dňa otvorených dverí zo svojej fakultnej kuchyne vyjavili tentoraz, to sa dočítate na str. 12 - 13.

Viete, aký to je pocit, keď sa človeku s ponukou práce ozve NASA? Priblíži vám to Peter Vereš, absolvent Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK, ktorý v súčasnosti pracuje v Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics, najväčšom astrofyzikálnom pracovisku na svete. S rodákom zo Žiliny, ktorý v sebe nezaprie popularizátora astronómie, sme sa však porozprávali nielen o jeho výnimočných pracovných skúsenostiach, ale aj o exoplanétach, momentálnych možnostiach obrany našej planéty pred asteroidmi či asteroidovej horúčke. Rozhovor nájdete na str. 14 - 15.

Február je mesiacom osvety o laktózovej intolerancii. Ako sa prejavuje? Ktoré mliečne výrobky sa pri nej môžu konzumovať? Čím sa líši od alergie na bielkoviny kravského mlieka? A prečo je také dôležité nezamieňať si tieto dve ochorenia? To nám ozrejmila doc. Ľubica Jakušová z Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine - stačí si nalistovať str. 18.

Novorodenci s deformitami nožičiek či dislokovaným kĺbom, deti so skrátenými končatinami alebo pacienti s plochými nohami. To je len malá ukážka prípadov, s akými sa denne stretáva prof. Milan Kokavec, prednosta Ortopedickej kliniky Lekárskej fakulty UK a NÚDCH, ktorý ako prvý na Slovensku realizoval viacero výnimočných operácií. V rozhovore nám priblížil novú metódu vnútrodreňového predlžovania končatín, vysvetlil inovatívny prístup záchrany ruky pomocou nohy a načrtol aj trendy modernej ortopédie. Čítajte viac na str. 20 - 21.

Je euroskepticizmus len frázou zapadajúcou do módnej, „hipsterskej“ vlny alebo ide o fenomén, ktorý volá po detailnejšom skúmaní? Odpoveď na túto otázku, ako i priblíženie tejto problematiky ponúka v komentári na str. 24 politologička Dr. Aneta Világi z Filozofickej fakulty UK.

Príjemné čítanie a úspešné vykročenie do letného semestra vám želá redakcia časopisu Naša univerzita.

Naša univerzita – február 2018 (pdf súbor)