Fakulta managementuUniverzita Komenského v Bratislave

Vyšlo aprílové číslo časopisu Naša univerzita

Študentské oslavy univerzitnej storočnice, slávenie veľkonočných sviatkov u nás i vo svete, zaujímavé rozhovory s našimi absolventmi a odborníkmi, úspešné projekty našich študentov, ale i nedávne aktivity pracovísk UK, to všetko reflektuje najnovšie aprílové číslo Našej univerzity.


30. 04. 2019 09.03 hod.
Od: Naša univerzita

Výstavy, diskusie so známymi osobnosťami, odľahčené prednášky na poučnú aj vtipnú nôtu, legendárna Sajfova šou Level Lama s Adelou priamo v našej aule, „grilovačka“ rektora, športový turnaj, deň otvorených dverí na fakultách – aj tak vyzerali študentské oslavy výročia vzniku našej univerzity 100 rokov s Amosom, ktoré sa na UK konali koncom marca. Viac informácií o oslavách, ktoré si nenechal ujsť ani Ján Amos Komenský, nájdete na str. 8 – 11.

Jej detským snom bolo stať sa lekárkou. Dnes pracuje ako forenzná chemička vo Švajčiarsku. Čo primalo absolventku Prírodovedeckej fakulty UK Martinu Ribar Hestericovú „vyletieť z hniezda“ za prácou do zahraničia? Čo jej na krajine helvétskeho kríža učarovalo? Čo znamená skúmať „bezpečnosť liečiv“? A prečo ju momentálne neláka slovenská akademická pôda? Aj to nám v rozhovore na str. 12 – 13 prezradila vedkyňa a známa „instagramerka“, ktorej profil @science_excercises.eu sleduje viac než 28-tisíc ľudí.

Vedeli ste, že rímskokatolícka cirkev už v roku 1963 vyjadrila otvorenosť návrhu, aby dátum Veľkej noci nebol pohyblivý a aby sa pre Veľkonočnú nedeľu určila konkrétna nedeľa v roku? Tušili ste, akými úžasnými symbolmi sa hmýri slávenie židovského sviatku Pesach, ktorý sa tento rok prekrýval s kresťanskou Veľkou nocou? Máte predstavu, ako sa pripomienka na najdôležitejšie udalosti v dejinách kresťanstva slávi v samotnom Jeruzaleme, ktorý bol ich dejiskom? Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako v Indii slávi Veľkú noc tamojších 28 miliónov kresťanov a prečo mnohí považujú guatemalské slávenie veľkonočných sviatkov za najmalebnejšie? Rozšírte si obzory o sviatkoch, ktoré sme nedávno slávili, pod taktovkou našich religionistov na str. 14 – 19.

Zábavný priemysel znie na prvé počutie oveľa čistejšie než rafinéria alebo iný ťažký priemysel. Pritom niekedy môže ísť o vyslovene špinavú záležitosť. Ak si organizátori nedajú pozor, môžu byť letné hudobné festivaly malými ekologickými katastrofami, produkujúcimi tony odpadu a zanechávajúcimi po sebe spustošené priestory. Tento apokalyptický scenár sa našťastie netýka festivalu Pohoda, a to aj vďaka študentom UK. O tom, či by mal byť festival zelenší, sme sa rozprávali s riaditeľom festivalu Michalom Kaščákom aj s prorektorom UK pre vonkajšie vzťahy Radomírom Masarykom, ktorí vlani spolu otvorili dvere úspešnému projektu ECOmenius. Viac na str. 22 – 25.

Vo Vedeckom parku UK vzniká univerzitné centrum pre výskum psychických porúch. O jeho cieľoch a zameraní, ale aj o duševnom zdraví študentov UK sme sa zhovárali s jeho zakladateľmi: psychológom Michalom Hajdúkom z Filozofickej fakulty UK a psychiatrom Jánom Pečeňákom z Lekárskej fakulty UK. Nalistujte si str. 30 – 31.

Doktorand, ktorý sa rozhodol pre teologické spracovanie veľmi citlivej témy – sexuálneho zneužívania detí a adolescentov, hudobný multiinštrumentálny talent, ktorý začal najprv z nutnosti pracovať ako ošetrovateľ v domove sociálnych služieb, aby sa neskôr úplne našiel v sociálnej rehabilitácii, či vyštudovaný ekonóm vyučujúci na strednej škole a nadšenec latinskoamerických tancov v jednej osobe, ktorý si napriek svojmu zdravotnému hendikepu život užíva plnými dúškami – aj takých teológov do praxe pripravuje Evanjelická bohoslovecká fakulta UK. Svoje príbehy vám predstavia na str. 34 – 35.


Príjemné čítanie vám želá redakcia časopisu Naša univerzita.

Naša univerzita – apríl 2019 (pdf súbor)