Fakulta managementuUniverzita Komenského v Bratislave

Pri príležitosti Medzinárodného dňa študentstva ocenili na UK výnimočné študentské, pedagogické aj významné osobnosti z oblasti vedy a výskumu

Bratislava 18. novembra 2024: Šesťdesiat študentov, študentiek a pedagógov a pedagogičiek si prevzalo z rúk rektora UK ocenenie, ktoré tradične udeľuje pri príležitosti Medzinárodného dňa študentstva. K oceneným sa po prvý raz pripojilo aj sedem osobností z oblasti vedy a výskumu za ich mimoriadny prínos. Univerzita Komenského v Bratislave (UK) aj týmto spôsobom vyjadruje uznanie za ich výnimočné úsilie v štúdiu, výskume a práci.


Akademickú pochvalu udeľuje rektor UK študentom a študentkám, ktorí počas svojho doterajšieho štúdia dosiahli vynikajúce študijné výsledky, tiež za príkladnú študentskú a občiansku angažovanosť či za reprezentovanie univerzity. Tento rok rektor UK Marek Števček ocenil tridsať študentov a študentiek. 

Medzi 30 ocenenými je napríklad i študentka všeobecného lekárstva Claudia Feitscherová, ktorá sa vo svojom výskume zaoberá distribúciou imunitných buniek v rámci vybraných orgánov reprodukčnej sústavy a ich vplyvom na plodnosť. Za vynikajúce študijné úsilie rektor UK ocenil aj študentku etnológie Dominiku Leškovú, držiteľku prestížneho štipendia Sasakawa Young Leaders Fellowship Fund, v rámci ktorého prináša excelentné výskumné výsledky.

K oceneným patrí i študent manažmentu Michal Kaššaj. Jeho články sú medzinárodne uznávané, o čom svedčí 60 zahraničných citácií v databázach Web of Science a Scopus. Uznanie za športové výsledky a reprezentovanie univerzity získalo niekoľko študentiek a študentov. Spomedzi nich napríklad účastníčky letnej olympiády v Paríži – Eliška MintálováTamara Potocká.

Ďakovné listy rektora UK dostalo tridsať pedagogičiek a pedagógov, ktorí sa významným podielom zaslúžili o mnohé vedecké, umelecké i odborné úspechy študentov. Medzi nimi napríklad expertka na občianske právo Romana Smyčková, historička Eva Benková, prírodovedec Adrián Purkart, seizmológ Peter Moczo, matematik Pavol Quittner a ďalší.

Rektor UK pri tejto príležitosti po prvý raz ocenil aj autorov štyroch výnimočných publikácií:

Róbert Letz a Peter Žeňuch za monografickú kolektívnu prácu: Cyrilo-metodská tradícia ako základný prvok náboženskej a národnej identity Slovákov,

Martin Hurbanič, Dušan Zupka a Lukáš Rybár za dvojzväzkové dielo: Stredná Európa v premenách času. Štúdie zo sociálnych dejín I. – II.,

Boris Mravec za vydanie rozsiahlej monografie na tému neurobiológie nádorov – Neurobiology of Cancer. Role of the Nervous System in Cancer Etiopathogenesis, Treatment, and Prevention,

a Tibor Macko za knižnú publikáciu v oblasti matematiky – Surgery Theory.

Ocenenia získali za mimoriadny prínos v oblasti spoločenských, humanitných, lekárskych a prírodných vied na základe originálneho prístupu k spracovaniu témy; mimoriadneho vkladu v oblasti výskumu, vývoja a  prospešnosti; a z hľadiska praktického využitia získaných výsledkov.

Rektor UK Marek Števček vo svojom príhovore spomenul 35. výročie Nežnej revolúcie a jej ideály slobody a nádeje na lepší život. Za tie musíme neustále bojovať. „Pripomínajme si to hlavné, na čom nám na univerzite musí záležať: hlboký rešpekt k názorom, presvedčeniam či viere iných ľudí. Keď však príde na pomyselné lámanie chleba, emócie musia ustúpiť disciplinovanému mysleniu založenom na dôkazoch. Toto je jediný známy protiliek proti algoritmom sociálnych sietí, ktoré vytvárajú nebezpečné komory ozvien a tie vedú k spoločenskej polarizácii. Polarizácia plodí fanatikov, ktorí sa neštítia preliať krv iných a preto empaticky rešpektujme názory iných, ale trvajme na základných princípoch vedeckého myslenia,“ uviedol v príhovore k oceneným rektor UK.

Úplný zoznam ocenených študentov a pedagógov